Skip to content

Więcej na temat antybiotyków fluorochinolonowych i pękania ścięgien

5 miesięcy ago

926 words

W swoim liście (wydanie 15 września) Huston opisał obustronne pęknięcie ścięgna Achillesa u pacjenta leczonego enoksacyną i prednizonem. Chociaż żaden przypadek zerwania ścięgna nie został zgłoszony do Food and Drug Administration (FDA) podczas przedmarketingowych badań klinicznych fluorochinolonów obecnie dostępnych na rynku, następujące informacje z FDA Post-marketing Spontaneous Reporting System wspiera potrzebę zwiększenia świadomości tego niepożądanego zdarzenia.
W październiku 1994 r. Zgłoszono 25 przypadków zerwania ścięgna, z których 22 wystąpiły poza Stanami Zjednoczonymi. Pacjenci, których wiek zgłaszano w wieku od 33 do 85 lat; 12 mężczyzn i 7 kobiet. Większość pacjentów otrzymywała zalecane dawki fluorochinolonów. Jednak w siedmiu przypadkach stężenie fluorochinolonu mogło przekroczyć zakres terapeutyczny z powodu niewydolności nerek, wieku lub stosowania leków moczopędnych. Siedemnaście pęknięć wystąpiło jednostronnie lub obustronnie w ścięgnie Achillesa, a reszta wystąpiła w stawie barkowym lub dłoni. Jedenaście pacjentów było hospitalizowanych, poddawanych operacjom chirurgicznym lub było niepełnosprawnych przez dłuższy czas. Pęknięcia wystąpiły 2 do 42 dni po rozpoczęciu leczenia fluorochinolonem. Dziewięciu pacjentów nie miało istotnych czynników ryzyka zerwania ścięgna. W pozostałych 16 czynnikach ryzyka towarzyszyło jednoczesne stosowanie kortykosteroidów w 14, zaawansowany wiek 4 lat i długotrwała dializa w 2. Jeden pacjent, lekarz, wielokrotnie rozrywał ścięgna podczas gry w piłkę nożną.
Obecnie zatwierdzone oznakowanie produktu dla kortykosteroidów i ofloksacyny wymienia zerwanie ścięgna jako możliwe zdarzenie niepożądane. Ponadto istnieje ostrzeżenie dotyczące tej klasy leków, które wyklucza stosowanie fluorochinolonów u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży lub karmiących. To ostrzeżenie opiera się na występowaniu artropatii u niedojrzałych zwierząt różnych gatunków, gdy fluorochinolony były podawane w dawkach zbliżonych do dawki terapeutycznej u ludzi. Rozbicie macierzy pozakomórkowej chrząstki i wyczerpanie kolagenu obserwowane u zwierząt sugerują, że podobny rozkład może wystąpić u ludzi z rozerwaniem ścięgna. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć patogenezę tych zmian.
Na podstawie raportów po wprowadzeniu na rynek i opublikowanych artykułów, 1,2 FDA zaktualizuje etykietowanie wszystkich wprowadzanych na rynek fluorochinolonów, aby zawierało ostrzeżenie o możliwości zerwania ścięgna. Do czasu uzyskania dalszych informacji, będzie to zalecenie przerwania leczenia tymi lekami przy pierwszych oznakach bólu lub zapalenia ścięgien oraz powstrzymanie się od ćwiczeń aż do momentu, w którym rozpoznanie zapalenia ścięgna zostanie pewnie wykluczone. Wszelkie poważne zdarzenia niepożądane podejrzewane o związek z zażywaniem narkotyków należy zgłaszać do systemu MedWatch FDA (telefon 1-800-FDA-1088).
Ana Szarfman, MD, Ph.D.
Min Chen, R.Ph., MS
Michael D. Blum, MD
Food and Drug Administration, Rockville, MD 20857
2 Referencje1. Huston KA. Zapalenie ścięgna Achillesa i pęknięcie ścięgna spowodowane antybiotykami fluorochinolowymi. N Engl J Med 1994; 331: 748-748
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2 Chaslerie A, Bannwarth B, Landreau JM, Yver L, Begaud B. Ruptures tendineuses et fluoro-chinolones: un effet indesirable de classe. Rev Rhum Mal Osteoartic 1992; 59: 297-298
MedlineGoogle Scholar
List Hustona, w którym opisano przypadek zapalenia ścięgna, a następnie pęknięcia ścięgna wywołane terapią fluorochinolonem, wskazuje, że ten efekt uboczny jest mało znany w Stanach Zjednoczonych. We Francji tę niepożądaną reakcję opisano w słowniku farmakologicznym Vidal i na ulotkach przepisujących fluorochinolony.
Opisaliśmy serię 100 pacjentów z zaburzeniami ścięgien, w tym 31 pęknięciami, w okresie od 1985 do lipca 1992 roku.2 W naszym badaniu pacjenci (w stosunku 3: mężczyzn i kobiet) mieli średnio 63 lata (zakres, 25 do 84), a wielu z nich otrzymywało leczenie steroidowe.2 Najczęściej zaatakowano ścięgno Achillesa, a połowa pacjentów miała obustronne zapalenie ścięgna. Jednak inne ścięgna mogą zostać uszkodzone, na przykład długa głowa bicepsa i długi mięsień prostownika kciuka. Średni czas między rozpoczęciem leczenia a rozpoczęciem leczenia i wystąpieniem objawów wynosił 13 dni, ale u kilku pacjentów zapalenie ścięgien pojawiło się w ciągu lub 2 dni. Kurs był zwykle korzystny, ale jedna trzecia pacjentów wykazywała uporczywe objawy przez ponad dwa miesiące.
Huston podkreśla dokładność obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) w wykrywaniu całkowitego zerwania ścięgna Achillesa. Nasze wstępne wyniki potwierdzają, że MRI jest użyteczny u pacjentów z wywołanym fluorochinolem zapaleniem ścięgna i że umożliwia wczesne wykrycie i kontrolę nieprawidłowego sygnału ścięgien. MRI łatwo wykrywa zgrubienie ścięgna lub zmiany wokół ścięgna. Ponadto, oznaki zmian zwyrodnieniowych lub stwierdzone rozerwanie są również łatwe do zaobserwowania w sekwencjach T1 i T2. Po odstawieniu fluorochinolonu, MRI może pomóc w prowadzeniu leczenia, które może obejmować odpoczynek, korzystanie z laski podczas chodzenia, oraz nawet odlew poniżej kolana.
Od 1992 r. Władze francuskie i firmy farmaceutyczne informują lekarzy i pacjentów o ryzyku zapalenia ścięgna wywołanego fluorochinolonem, jak również o wytycznych dotyczących zapobiegania rozerwaniu.
Corinne Pierfitte, MD
Pierre Gillet, MD
Rene J. Royer, MD
Center Hospitalier Universitaire, 54000 Nancy, Francja
3 Referencje1. Vidal 1994. 70. wyd. Paryż: OVP-Editions du Vidal, 1994.
Google Scholar
2. Royer RJ, Pierfitte C, Netter P. Cechy zaburzeń ścięgien z fluorochinolonami. Therapie 1994; 49: 75-76
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Gillet P, Blum A, Pierfitte C, i in. Związane z fluorochinolonem zapalenie ścięgna Achillesa: wyniki badań MRI. Arthritis Rheum 1993; 36: Suppl: S163-S163 abstract.
Sieć ScienceGoogle Scholar
(44)
[hasła pokrewne: hydrokolonoterapia kraków, ciśnienie osmotyczne krwi, zakolanówki allegro ]

0 thoughts on “Więcej na temat antybiotyków fluorochinolonowych i pękania ścięgien”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Odszkodowanie za wypadek śmiertelny[…]

Powiązane tematy z artykułem: ciśnienie osmotyczne krwi hydrokolonoterapia kraków zakolanówki allegro